Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

MUĞLA’da  yaşamak bir ayrıcalıktır ..

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 17.08.2021
  • MUĞLA’da  yaşamak bir ayrıcalıktır .. için yorumlar kapalı
  • 24 kez okundu

 

İnsanların  yaşam sürelerince yaşam alanları çok önemlidir. Bu tüm dünya ülkelerinde aynıdır. İnsanların çevresi kadar birlikte yaşadığı insanlarla birlikteliklerinde  sosyal yönleri ,yaşam tarzları olmazsa olmazlarıdır. Muğla ili sosyal yönü yüksek insanların yaşadığı bir bölgedir.

Muğla il olarak hep ilklere imza atmıştır. 1970’li  yıllarda ilk günübirlik turizmin başladığı ildir Muğla . O dönemlerde Yunan adalarından gelen binlerce turiste kucak açtı Marmaris.. Yalnız turizm değil , Ormanları , meyve ve sebze üretimi ,balık ürünleri ,tarımı, madenleriyle ilk sıralarda yer alırken , %67’si ormanlarla kaplıdır. Bin 475 km kıyısıyla, Denizleriyle Çam ormanları adeta birbirleriyle kucaklaşmaktadır. İki yüzden fazla  cennet koylarıyla aynı zamanda yat turizminin de merkezidir.

Ülke ekonomisine önemli bir girdi sağlayan Muğla gereken veya yeterli yatırım ve yardımları almışmıdır ?diye soracak olursanız ,maalesef almamıştır .Ayrıca koyları , kıyıları,  hatta iç kesimleri bile yapılaşmadan nasibini alırken ,güzellikleri betonlaştırılırken  talan edildi. Durum böyleyken , altın yumurtlayan tavuğun korunması gerekirken, adeta ölüme terkedilirken son çıkan yangınlarla  Maviyle -yeşilin kucaklaştığı güzelim sahiller , ormanlar yanarken mavi ile  yeşil karalara büründü. Dünyaca ünlü turizm bölgeleri Bodrum, Marmaris ,  Milas, Köyceğiz ,Kavaklıdere ,Seydikemer de çıkan veya çıkarılan yangınlar önemli bir darbe vurdu Muğla’ya .Yangınlara karşı gerekli önlemi almayanlar sorumludur !

Muğla Aşılamada Türkiye’de ilk sırada ,vaka sayısında son sırada

Türkiye’de ilk maviye dönen il Muğla’da birinci doz aşılamada yüzde 90,7’lik orana ulaşılırken, 100 bin kişiye düşen vaka sayısında da Muğla yüzde 57,26 ile en az vakanın görüldüğü il oldu.,

Türkiye’de aşılama takviminin başladığı tarihten itibaren birinci doz aşılamada en yüksek orana ulaşan Muğla, 100 bin kişiye düşen vaka sayısında da en az vakanın görüldüğü il olurken  yine bir ilke imza attı. Türkiye’de birinci doz aşılama oranında ilk mavi rengi alan Muğla, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, birinci doz aşılamada yüzde 90,7 oranına ulaştı.

Muğla’nın aşılamadaki yüksek oranına yaklaşan başka il bulunmazken, aşılama oranları 100 bin kişiye düşen vaka sayısına da yansıdı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son rakamlara göre, Muğla birinci doz aşılamada yüzde 90,7’e ulaştı. İkinci doz aşılama oranında da yüzde 60’ı geçen Muğla, hem birinci doz, hem de ikinci doz aşılama oranında Türkiye’de ilk sırada yer aldı. Yüzde 90,7’lik birinci doz ve yüzde 60’ı geçen ikinci doz aşılama sonrası Muğla 100 bin kişiye düşen vaka oranlarında da en az vakaya sahip il oldu.100 bin kişide 57,26’lık oran ile en az vakanın yaşandığı Muğla’yı, 59,61 ile Antalya, yüzde 65,85 ile İzmir ve yüzde 68,90 ile Aydın illeri takip ediyor. Muğla’da yaşamak bir ayrıcalıktır …