Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yedi gündür yanıyor !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 04.08.2021
  • Yedi gündür yanıyor ! için yorumlar kapalı
  • 54 kez okundu

 

 

 

Muğla ormanları sekiz gündür yanıyor.. Tarihinde Muğla bölgesinde çıkan orman yangınları ile bir kıyaslama yapacak olursak bu güne kadar en büyük orman yangını 1970li yıllarda Marmaris Balan ‘da çıkmış ve 7 bin hektar orman alanı yanmıştı .

 

Bu güne kadar çıkan orman yangınlarında orman yangını sezonunda yüzlerce hektarlarla  Balan yangınını bir daha yaşamamıştık., Ama 8 gündür devam eden Muğla’daki orman yangınlarında şu ana kadar yanan orman alanı 41 bin 118 hektar . Şu anda yangınlar devam ettiğine göre bu rakam daha da artacaktır.   Bu da  Muğla tarihinde bir rekordur.

 

Son on yıla baktığımızda Muğla ‘da yanan alanlar 13 bin 495 hektar. Arakadaki fark korkunçtur. Sekiz gündür devam eden yangınlarda yangınların neredeyse tamamı sahillerde ve yerleşim alanların yakınlarında çıkması da düşündürücüdür. Bir kişi hayatını  kaybederken ,onlarca ev yüzlerce hayvan yandı .

 

Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Bodrum ilçelerindeki yangınlar devam ediyor. Bana sorarsanız Muğla’daki yangınlara müdahalede gecikilmiştir . Bunada Manavgat yangınında neden olduğunu görüyoruz . Orman bakanlığı yangın söndürmede sınıfta kalırken yeterli önlemlerin alınmadığını da  görüyoruz . THK’nın yangın söndürme uçakları     hangarlarda yatarken , ‘THK’da Yangın söndürecek uçak yok ‘açıklaması ise tepkiyle karşılandı. Marmaris yangınına  katılan iki İspanyol uçağının da THK’nın aynı uçaklarından olması ise şaşkınlık yarattı .İnsan bu kadarına da  pes diyor..

 

Şimdide 11 Büyükşehir Belediye Başkanı bir açıklama yaparak THK’nın elindeki yangın söndürme uçaklarının iyileştirme bakımlarını yaptıracaklarını ve faal durumda bakanlığa teslim edebileceklerini söylüyorlar. ‘Yeter ki  yetki verilsin ’ diyorlar.