Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

CEZA VE YASAKLARLA OLMAZ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 31.03.2021
  • CEZA VE YASAKLARLA OLMAZ için yorumlar kapalı
  • 25 kez okundu

 

Evvelki gün Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan televizyonda 65+ yaştaki vatandaşların sadece %68’inin aşı olduğunu diğerlerinin olmak istemediklerini söylemişti.

Sayın Cumhurbaşkanı televizyonda yeni tedbirleri açıkladı. Ülkenin büyük bölümü yüksek risk bölgesi olarak açıklandı. Pazar gününe ilaveten bu bölgelerde Cumartesi günleride sokağa çıkmak yasaklandı.

Hemen hemen ülkedeki bütün Tıp Profesörleri aynı şeyi söylüyor; “en az %75 aşılanmazsa sürü bağışıklığı kazanılamaz ve virüs’ten kurtulunamaz”.Herşey bir tarafa turizm elden gidiyor, en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanda…Bu durumda hangi turist gelir?

İnsanlarımızın aşı olmasını cazip hale getirmek için ne yapılıyor? Kafi miktarda aşı olup olmaması başka bir sorun,ancak 2 defa aşı olanlara bir avantaj sağlanırsa o zaman aşı olmak cazip hale getirilmiş olur.

Bu iş ceza ve yasaklarla olmaz, olması imkansızdır, tam tersi avantajlarla, dezavantajlarla olur. Zorla hiçbir şey olmaz. Nitekim olmadığını bir yıldır açık, seçik hergün görüyoruz…

Ayırımcılık yapılacaksa hiç olmazsa positif ayırımcılık olması tercih edilir…2 defa aşı olanlara verilecek haklar, olmayanları olmaya zorlayacak ve bu kısa sürede sürü bağışıklığını kolaylaştıracaktır.

Bunu akıl etmek ceza ve yasakları düşünmekten çok daha kolay olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Dikkat edin lütfen Covid19 başladığından beri bir yıldır halk devamlı yasaklarla düzenlenmek isteniyor.

Bu gibi toplum sorunları sadece yasak ve cezalarla düzeltilemez. Ya hergün kayıp vererek virüs’ün

kendini mutasyona uğratıp bitmesini bekleyeceksiniz, ya da her ay ülkeyi yasaklarla kapatıp açacaksınız.

Cehaletle mücadele yasaklarla olmaz, zeka ile olur… Siz yasakladıkça cehalet delme yolları arar ve bulur…

Güzel ve zeki çözümlerle çok daha kolay bu sorunu çözmek mümkün iken bu şekilde yasak ve cezalarla uğraşmak gerçekten çok üzücü.

Netice bir yılı geçkin süredir hergün Hatice….

 

YAZARIN SON YAZILARI