Berna Kılıç
Dilara Alkaç
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AVRUPA VE TURİZM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 14.03.2021
  • AVRUPA VE TURİZM için yorumlar kapalı
  • 31 kez okundu

 

 

 

Hepimizin bildiği gibi turizmde ülkemize en çok parayı bırakan Avrupa Birliği ülkeleri sonra da İngiltere. Arkadan Ruslar,Ukraynalılar ve birazda Araplar geliyor.

Bu yaz Türkiye’ye sadece bol miktar AB üyeleri ülkelerden turistler gelseler hiç şüphem yok turizm gelirinde rekorlar kırılır.Şimdi bu günlerde bilhassa Türkiye ile ilgili turizmde bazı kararlar verilmesi bekleniyor.

İlk soru ve en önemlisi Çin aşısının DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve/veya EMA (Avrupa Sağlık Örgütü) tarafından kabul edilip edilmeyeceği…Amerika Birleşik Devletlerinin Çin aşısını kabul etmeyeceği kesin.

Diğer yandan Bayan Merkel’in partisi Hristiyan Demokratlar’ın Eylül ayında Genel Seçim kazanmasını tarafsız otoriteler imkansız görüyor, çünkü Pandemiyi çok başarısız yönettiler, bugün bile aşılar istenildiği gibi çabuk yapılamıyor çünkü aşı yok. Bunun Bayan Merkel’in partisinin seçim kaybetmesine sebep olacağı kesin.

Pandemiyi yanlış yönettikleri için seçim kaybedecek çok sayıda iktidar var, ilki Amerika’da Trump idi. Bu hastalığa en önemli çare aşı iken, aşıyı bırakıp maske ve toplantılarla ve yasaklarla uğraşan birçok hükumet var.Hemen hemen bütün ülkeler isteseler günde 1-2 Milyon, en azından, aşı yapabilecekken…

 

DSÖ Yunanistan, İspanya ve Portekiz’in istediği “Internasyonal Aşı Sertifikası” işine karşı. Bu ülkeler seyahat edecek herkesin elinde aynı Pasaport gibi sarı renkli aşı sertifikası olmasını istiyor. DSÖ aşı olmayan çok insan olduğunu ve bunun sertifikası olmayanın seyahat hürriyetini kısıtlama olduğunu düşünüyor.

Şimdi Yunanistan ve diğerleri EMA’ya müracaat ederek bu kuralın Avrupa Ülkelerinde geçerli olmasını istiyorlar. Yunanistan Dışişleri Bakanı 14 Mayıs’ta resmen açılacaklarını beyan etti yani Bayrama açılıyor ancak Çin aşısı işi hala çözülmedi. Bugün için Çin aşısı kabul edilmiyor ve hiç aşı olmamış gibi test ve karantina isteniyor.

Eğer EMA Çin aşısını kabul etmezse Türkler hiçbir AB ülkesine karantinasız gidemeyecek.  Türkiye’ye turist olarak gelecek Avrupalı’da dönüşte 10 gün karantinaya alınacak.

Bu durumda kimse gelmez, bizim işçilerin bile yarıdan fazlası gelmez…Tek çaresi Çin aşısının imalatçısı Sinovac’ın DSO ve EMA’ya gecikmeden başvurması ve onay alması.

Daha ne bekliyorlar anlaşılmış değil…

 

 

YAZARIN SON YAZILARI